Jaké těsto zvolit?
Na chaloupku potřebujete těsto, které neobsahuje moc kypřidla a svůj tvar příliš pečením nezmění. Pak také potřebujete těsto, které pár dní po upečení nezačne měknout. Pak by se vám ten pracně postavený dům pravděpodobně během několika dní zřítil.
U mě byla volba jasná, chtěla jsem použít moje oblíbené těsto, které tu na blogu už roky máte. Já jeho chuť miluju a bez té perníkové směsi by to nebyly ty pravé Vánoce. A protože vím, že když v těstě vynecháte moučkový cukr, perníčky nezměknou a zůstanou stále pevné, tak stačilo vynechat přidaný cukr. Vím, že pokud se domeček nesní, po Vánocích ho pomocí blenderu rozmixuji najemno a použiji do ovocných knedlíků a tak mi nebylo jedno, jak těsto bude chutnat a z jak kvalitních ingrediencí bude. Jinak je to stejně naivní představa, že by se nesnědl, protože děti už teď chodí kolem a nejradši by ho už začaly rozebírat.
Těsto rozválejte natenko!
Domeček se vám pak bude lépe spojovat a díly k sobě budou dobře sedět. Našla jsem také dobré typy, jak upéct díly s okny a výřezy na dveře, aby se při pečení příliš nedeformovaly. Okna, dveře, případně další otvory vyřízněte, ale těsto nevyndávejte. Až po upečení, ale ještě za tepla, vezměte nůž nebo řezák a otvory znovu vyřízněte a tentokrát vyjměte. Tento krok by vám měl zajistit, že se při pečení otvory příliš nezmenší rozpínajícím se těstem. Někdy se perníky po vyjmutí z trouby mají tendenci trochu zkroutit, proto je do úplného vychladnutí přikryjte druhým plechem a ten zatižte. Na závěr použijte tenké jemné struhadlo, jako je microplane a hrany okének jemně zapilujte, aby nebyly okousané. Pokud víte, že vaše těsto nemá tendenci se příliš rozpínat, klidně okna vykrájejte jen před pečením a to úplně.
Pak jsem našla úžasný trik, jak vyrobit skleněná okna! Ten je úplně božský. Znáte želatinové plátky? Máte je doma? Tak super, protože ty vypadají úplně jako okna vyrobená starou technikou, litá okna. Já ty moje nejdříve dozdobila polevou, abych vytvořila jednotlivé tabulky a pak každé okno nalepila polevou z vnitřní strany.
Sestavení domu
Připravte si a nazdobte nejdříve každou stěnu jednotlivě a až pak, po zaschnutí, spojte stěny a dokončete celou stavbu.
Pokud je těsto silnější, mohli byste narazit na problém, že vám jednotlivé díly k sobě moc dobře nesedí. I tento problém se dá dobře vyřešit pomocí jemného struhadla. Boky jednotlivých dílů v místě spoje jemně zbruste a vytvořte tak šikminu. Takovou úhlopříčně zkosenou šikminu, která vám pomůže, aby díly lépe pasovaly. Komín je skvělý příklad a doufám, že je to na fotce alespoň trochu patrné, jak jsem hrany zbrousila. A lépe tak sedí. Dům jsem lepila stejnou bílkovou polevou, jakou se perníky i zdobí. Vezměte si na pomoc třeba sklenice, které vám strany domu podepřou do úplného zaschnutí. Polevu jsem do rohů z vnitřní strany natírala i štětcem, aby dům opravdu dobře držel. Když boky dokonale drží, nalepte i střechu.
Zdobení
Nic si nedělejte z toho, že všechno perfektně nelícuje. Poleva při závěrečném dozdobení pomůže krásně zamaskovat spoje. Já jsem tvořila například zelené girlandy, které krásně zamaskovaly spoje u velkého domu. Můžete také případně tvořit závěje sněhu.
Zbytek už je na vás a na práci s polevou. Návod na polevu najdete tady. Nejraději zdobím bílou polevou, ale trochu zelené a červené budou jistě krásné. Případně i jiné barevné tóny. Vyzkoušejte také kousek bílé polevy více naředit a vytvořit tak ledovou námrazu třeba na střeše pomocí štětce. Naopak středně hustou polevou se hezky vytvoří sametové závěje na střeše díky stékajícím kapkám polevy.
Kde bude stát a jak ho rozsvítit?
Někdo pro chaloupku upeče i perníkovou základnu. Mě se víc líbila představa, že chaloupka stojí třeba na dortovém stojanu a nebo stříbrném starožitném tácu či talíři. Ale určitě si můžete vyrobit dekorativní stromečky. Stačí jen vytvořit kužel z pevnějšího papíru a na něj navrstvit bílkovou polevu v zelené barvě. Až zaschne, můžete stromeček i trochu zasněžit bílou polevou a třeba i ozdobit barevnými světýlky. Já radši zůstávám u méně barevných ozdob i v reálném životě.
Domeček jsem ale rozsvítila. Nejdřív jsem si říkala, že by byla svíčka krásná, ale přeci jen ne úplně bezpečná. Pokud ale máte doma takový ten tenký světelný řetěz, je to spíš tenký drát (zdrojem jsou tužkové baterie), tak ten poslouží jako bezpečná metoda, jak domeček rozsvítit, kdy jen budete chtít.
Zasněženou krajinu můžete vytvořit pomocí látky, vaty a nebo umělého sněhu.
Teď si myslím, že už jste úplně připravení vytvořit si ten váš perníkový domeček. Připravili jsem pro vás 2 vzory, které si můžete vytisknout na A4, vystříhat a začít tvořit. A v případě, že nemáte po ruce zrovna tiskárnu, přefotila jsem vám šablony na Dům s kvótami. A pokud ani jedna varianta není vyhovující, letos má od 1.12 Košík všechny tyto šablony na taškách vytištěné. :-)
Tento dům je sice veliký, ale je vlastně asi nejjednodušší, protože nemá nijak členitou střechu, ani komín, zkrátka nic, co by stavbu komplikovalo. A mě přišel opravdu krásný a vkusný.
Šablona ke stažení "Dům" 1.část, "Dům" 2.část.
Chaloupka s komíny, je kouzelná, ale určitě se u ní trošku navztekáte. Nicméně to není nic, co byste nezvládli. Je jen někdy těžké k sobě všechny díly hezky slepit, aby lícovaly. Ale zvládnout se to dá.
Tak já doufám, že jsem vám sem předala všechno důležité a hlavně praktické, co vám pomůže vytvořit ten váš kouzelný perníkový domeček.
Přeji vám, aby se podařil a hlavně aby vaše Vánoce byly alspoň z půlky tak kouzelné, jako perníkové chaloupky.