Dále také přidávám nějaká ta semínka, vanilka a citrónová kůra nikdy nesmí chybět. Pohanka a palačinky není žádná novinka, ve Francii se palačinky tradičně z pohanky dělají, ale protože všechno dáváme do blenderu, můžeme si dovolit použít pohanku celou. Asi nemusím zmiňovat, že je to bezlepková potravina a tak se hodí pro celiaky. A poslední poznámka, do těsta je možné použít namísto mléka nebo části mléka, perlivou minerální vodu, palačinky jsou pak více nadýchané a kypré.
Zelené pohankové palačinky
28. ledna 2015
Tak jak si hraji s těstem na lívanečky, tak si často hraji i s jinými recepty, které děti milují a já jim je chci dopřát, i když v trochu více zdravé podobě, avšak stále delikátní. Toto je ten případ... Jednoho dne jsem se rozhodla do těsta kromě semínek i rozmixovat špenát a voia la, byly tu ty krásně svítivě zelené palačinky, které si nesou o nějaké ty vitamíny a minerály větší nutriční baťůžek, než běžná klasika. Chuť špenát či polníček nijak negativně neovlivňují a výsledek je prostě krásný.
Ingredience
-
150 g čerstvého listového špenátu nebo polníčku
-
600 ml mléka nebo např. mandlového mléka
-
200 g pohanky celé či pohankové mouky
-
2 šťastná vejce
-
kůra z jednoho bio citrónu
-
1 lžíce vanilkového cukru
-
špetka mořské soli
-
Koupit
(2 lžíce semínek, jako jsou slunečnice, chia, lněné,..)
-
tuk na smažení (preferuji ghí či rýžový olej)
Postup
Všechny ingredience dejte do mixéru typu blender a rozmixujte na jemné těsto. Špenát i pohanka celá se tak krásně rozmixují a není tak potřeba mít pohanku na mouku již namletou, ale nic Vám samozřejmě nebrání použít pohankovou mouku. To samé platí o semínkách, které se tak stanou snadno stravitelnými a ani Vaše děti se jim bránit nebudou, protože je nikde neuvidí.
Myslím, že naučit se techniku smažení palačinek je proces sám o sobě. Časem si každý najde svůj postup, který se jistě odvíjí od pánve a i druhu spotřebiče, míry a druhu použití tuku, .. Těsto na tradiční palačinky dělám spíše řidší, aby palačinky byly pěkně tenké. Nikdy nevynechám kůru z citrónu a vanilku. Pánev potřu tukem, používám na to štětec, aby tuku nebylo příliš. Měla by být už pěkně nahřátá, horká, ale ne až přímo rozpálená. Lití těsta je také o trochu praxe a nemluvím tu teď o roztírání francouzských palačinek na tál. To je zase trochu jiný příběh, ale potkává se s tímto mým na společné základní ingredienci a to pohance.
Servírování je samozřejmě na Vás, jen jsem Vám chtěla svěřit to mé nejoblíbenější. Miluju palačinky pokapané citrónem a pocukrované vanilkovým cukrem. Pak už nic jiného nepotřebuji. Když už servíruji rodině palačinky, snažím se je vždy doplnit i o čerstvé ovoce.