Vařím ji už asi tři roky a je opravdu s podivem, že jsem ji nedala na blog dříve. Je to náš "comfort food". Něco, co je zdravé, snadné, rychlé, plné vitamínů, oblíbené a zahřeje. Snažím se vždy cíleně použít červené zelí a nebo fialovou mrkev, protože dají polévce nádhernou barvu spolu s rajčaty.
Tedy řepa není podmínkou, barevná zelenina ano. :-) V létě, až budou pěkná masitá rajčata, klidně jimi nahraďte nakládaná rajčata.
A fazole? Tady to střídám a pokaždé použiji jiné. Tyto byly zrovna takové ty velké bílé máslové a byly lahodné. Úžasná je i s cizrnou.
Už jen dodám malé vysvětlivky k řase Kombu. Kdo jí nezná nebo se s ní nesetkal, koupit ji můžete běžně v obchodech se zdravou výživou. Kousek se jí dává k luštěninám a zkracuje dobu varu, ale zároveň dodává minerály a tak zvyšuje nutriční hodnotu pokrmu. Výhodou je, že nemá v podstatě žádnou chuť a tak ji vlastně nezaznamenáte a co je ještě lepší, nezaznamanají ji ani ti, kterým ji budete servírovat a o které s láskou pečujete. Můžete jí přihodit kdykoli, když vaříte třeba vývar, nebo cury. Přidávám fotku namočené řasy. :-)
Tak dobrou chuť a ať se stane i tím vaším oblíbeným kotlíkem, který se u vás zahřeje alespoň jednou za měsíc.
Vegetariánský boršč
5. února 2019
Tak tady je, moje nejoblíbenější polévka. Zrodila se tak nějak tradičně potřebou použít/využít doma shromážděné ingredience. Začlenit fazole, které si většinou v neděli spolu s dalšími surovinami předvařuji na následující týden. O tom jsem také už psala, jaký mám systém na větší začlenění luštěnin a jiných vysoko-bílkovinných rostlinných surovin v našem jídelníčku a vytěsnění masa.
Tedy tak vznikla tato polévka, které jsem začala říkat vegetariánský borsč, i když její první a ani poslední verze neobsahují řepu. Spíše mi ten borsč připomínala vizuálně a také proto, že nám chutná se lžičkou zakysané smetany. Vegani samozřejmě vynechají nebo nahradí.
Ingredience
-
1 l zeleninového nebo masového vývaru
-
1/4 hlávky bílého či červeného zelí (pokrájeného na menší kousky)
-
3 mrkve (očištěnou, nakrájenou na menší kousky)
-
1 malá řepa (očištěná, nakrájená na menší kousky)
-
1 petržel nebo lépe pastinák (očištěnou, nakrájenou na menší kousky)
-
2-3 řapíky celeru (pokrájené na 0,5 cm plátky)
-
1 velká cibule
-
2 stroužky česneku
-
pár snítek tymiánu
-
2 bobkové listy
-
2 lžíce přepuštěného másla nebo slunečnicového oleje
-
250 g suchých fazolí (uvařených)
-
1 konzerva nakládaných rajčat
-
řasa kombu
-
mořská sůl
-
čerstvě mletý pepř
-
zakysaná smetana nebo alternativa na servírování
Postup
Ve větším hrnci si rozpusťte máslo a na něm orestujte do měkka cibuli krájenou na malé kostičky. Přidejte propasírovaný nebo pokrájený česnek a ještě chvilku restujte.
Nyní přidejte pokrájenou zeleninu. Tedy mrkev, petržel, řepu, zelí a zalijte vývarem. Vývar lehce osolte, popřípadě i opepřete. Přidejte do něj kousek řasy kombu, pár snítek tymiánu, bobkový list, uvařené fazole a konzervovaná rajčata.
2. Vařte dokud nebude zelenina příjemně na skus. Pokud se řasa kombu nerozpadla na malé kousky, vylovte ji a pokrájejte na menší čtverečky. Pokrájenou vložte zpět do polévky. Servírujte se zakysanou smetanou.