Tady je tedy pár základních pravidel, kterých se vždy musíte držet. Na jeden střední bílek musí vždy přijít 50 g cukru. V tomto bodě nikdy neexperimentujte! Z kolika bílků bude dort, tedy jak velký, jakého tvaru a kolik pater bude mít, je už na vás. Také můžete připravit pouze jednoporcové Pavlovy a nebo si ze sněhu vytvořit malinkaté pusinky, které použijete na zdobení jiných dezertů nebo na vytvoření poháru do skla "alá Pavlova". Sníh můžete například obarvit i potravinářskými barvami (ideálně bez éček).
Pro představu, dort Pavlova Alá Schwartzwald, je ze tří pater bílkového korpusu, přičemž jedno patro je ze 3 bílků.
Velký narozeninový dort ve tvaru oválu je vytvořen ze dvou pater, přičemž je každé patro z 5 bílků. Sníh jsem stříkala pro změnu sáčkem s ozdobným nástavcem.
Obecně by dort z 6 bílků mohl být akorát pro menší rodinnou příležitost.) Pak můžete na plechu vytvořit dva menší kruhy a péci naráz dva plechy a tedy 4 menší kulaté korpusy pro tvorbu vyššího dortu s menší základnou.
Vždy prosím myslete na to, aby se vaše dávka sněhu vešla do trouby naráz. Sníh je potřeba péci hned, jinak bude již nepoužitelný.
Jak víte, bílky nesmějí přijít do kontaktu s tukem, jinak by se vám sníh nepodařilo vytvořit! Tedy nádoba i metla musí být dokonale odmaštěné. Sníh šlehejte pomaleji, protože právě tak při šlehání vytvoříte menší bublinky, které mají pevnější membránu a tak bude vzniklý sníh stabilnější. Sníh se obecně šlehá lépe ze starších bílků.
A teď pečení... Nikde není psána přesná teplota a tak i tu můžete lehce upravovat podle vašich časovým možností. Jisté ale je, že pokud budete pusinky péci na vyšší teplotu, než je 120°C, dostanou, více či méně, zlatý nádech. Tedy doporučuji pusinky vkládat do trouby předehřáté třeba i na 150°C a hned po vložení plechu teplotu stáhnout na 110°C (otevřením se i tak trouba lehce vyvětrala, ale díky vyšší teplotě hezky povyskočí sníh do objemu). Takto pečte přibližně hodinu a půl. Pusinky můžete sušit třeba i na 90°C několik hodin. Výhodou tohoto dortu je, že si korpusy můžete upéct i několik dní předem a naplnit je až pár hodin před servírováním. Ideálně přibližně 6 hodin předem.
Na závěr bych ráda dodala, že právě proto, že je sněhová pusinka velmi sladká, skvěle se hodí na plnění čistá šlehačka, tedy myslím ničím již nedoslazovaná a ani ovoce nemusí být jedno z těch nejsladších. Hodí se krásně i kyselá marakuja. Také višňová náplň není příliš doslazovaná. Pak právě dojde k příjemnému prolnutí kyselých, neutrálních a sladkých chutí až na vašem jazyku.