A k receptu i ingrediencím.
Používám nejraději pohankovou mouku v kombinaci s pšeničnou a nebo pro bezlepkovou verzi v kombinaci s rýžovou moukou.
Díky pohance jsou krásně křehké a nadýchané, ale díky přidání pšeničné mouky či rýžové, nejsou suché ani drobivé.
Kefír dodá příjemnou vláčnost a hlavně nakyslou chuť, která evokuje kynutá těsta. V lívancích se trochu zdravých semínek skvěle schová, ale nezapomeňte je rozmixovat pomocí například blenderu, aby si z nich tělo mohlo vzít cenné látky.
Kukuřičný škrob, pokud jej zrovna nemáte, můžete s klidem vynechat, přidávám ho do těsta, aby měly lívanečky pěkně křupavé okraje. Vanilka, špetka soli a případně citrónová kůra dodají samozřejmě příjemnou chuť a tyto tři ingredience nikdy nevynechávám i při přípravě palačinek.
Lívanečky z kefíru
29. března 2018
Miluju snídaně a obzvlášť ty víkendové, i když lívanečky s Grétou a Rubenem děláme často, nejen o víkendech. Věřím, že snídaně je důležitá část dne a je třeba tento čas o nic neokrádat a tak se do nich pustím někdy i uprostřed pracovního týdne. Jakmile je budete mít v oku, nezaberou vám více času, než připravit chleba s máslem.
Na blog jsem v průběhu let zveřejnila mnoho lívanečkových receptů, ale chybí tam tento úplně základní, který dělám nejčastěji a od oka. Vychází ze všech zkušeností, které jsem s přípravou lívanečků a vaflí nasbírala. Recept putoval do jarního vydání časopisu Gusto a teď pro vás pravidelné návštěvníky i sem na blog.
Ingredience
Ingredience na těsto
-
400 g kefíru nebo podmáslí
-
2 šťastná vejce
-
2 lžíce (cca 50 g ) javorového sirupu (můžete nahradit agáve či rýžovým)
-
2 lžíce drceného lněného semínka nebo chia semínka
-
Koupit
1 lžička mleté vanilky
-
Koupit
špetka mořské soli
-
kůra z 1 bio citrónu
-
150 g pohankové mouky
-
100 g pšeničné celozrnné či hladké (pro bezlepkovou verzi 120 g rýžové)
-
2 polévkové lžíce kukuřičného škrobu
-
1,5 lžičky prášku do pečiva z vinného kamene
-
1 lžička sody na pečení
Ingredience na smažení
-
olej nebo přepuštěné máslo
Ingredience na servírování
-
zakysaná smetana/jogurt
-
čerstvé ovoce
-
javorový sirup
Postup
Ve střední míse si připravte tekutou směs. Smíchejte kefír, vajíčka, javorový sirup, semínka, vanilku, špetku soli a případně i kůru z citrónu. V druhé míse si připravte směs pohankové mouky, pšeničné mouky, kukuřičného škrobu, prášku do pečiva a sody. Tuto směs můžete i prosít, aby byla kyprá. Na závěr propojte obě směsi dohromady, ale dejte přitom pozor, abyste těsto nepřepracovali. Těsto na lívanečky se musí míchat opravdu jen krátce. Jen tak, aby se propojilo. I díky dodržení tohoto kroku, bude jejich struktura dokonalá a budou nadýchané.
Rozehřejte si lívanečník nebo obyčejnou pánev a na středním žáru smažte lívanečky z jedné strany. Že je čas na otočení, poznáte podle toho, že se začnou tvořit na syrové straně bublinky a okraje začnou zlátnout. Z druhé strany je osmažte také do zlata a můžete servírovat spolu s vaší oblíbenou kombinací. U nás je v oblibě zakysaná smetana nebo farmářský jogurt s kyselejší marmeládou a čerstvým ovocem.