Trochu jsem konzultovala s mými drahými kolegyněmi a dospěla jsem k rozhodnutí do našeho obchodu Kitchenetteshop pořídit čistý přírodní pektin, protože není až tak běžně k sehnání. (Od pondělí ho bude možné zakoupit v obchodě.) Běžně prodejné želírovací cukry obsahují mnoho látek a konzervantů, jejichž škodlivost byla dokázána a rozhodně ke mně domů nepatří! Pektin v nich obsažený mnohdy pochází z GMO potravin, atd. U každého zavařování jej není nutné použít, ale pak musíme počítat s řidší konzistencí a nebo přebytečnou šťávu redukovat, což zase vede ke ztrátě vitamínů.
Tedy pravidlem číslo "1" je: ovoce vařte co nejkratší dobu, ale určitě není na škodu použít na přípravu marmelády široký hrnec, kde větší plocha umožňuje odpar tekutiny. Pokud máte v kuchyni teploměr, připravovaný "lektvar" by měl přesahovat 100°C. Přislazovat marmeládu nemusíte v poměru 1:1 (cukr:ovoce) a ani 1:2, záleží na Vaší chuti, ale pak je dobré zvýšit trochu poměr pektinu. Neznamená to však, že se obejdete bez cukru úplně, má totiž také funkci konzervantu. Ale počítá se i cukr obsažený v ovoci. Kolik pektinu použít se dozvíte na obalu. Je jich totiž více druhů a v podstatě se liší intenzitou želírování v závislosti na množstvím cukru, které k ovoci přidáváte. Přibližně budete potřebovat 1 - 2 lžičky na 1 kg ovoce. (Náš citrusový pektin je určen na méně doslazované marmelády a potřebujete jej 4 - 10 g na 1 kg ovoce. Pokud doslazujete 1:1, použijte maximálně kávovou lžičku na 1 kg ovoce.) Nutno také zmínit, že i ovoce obsahuje více či méně pektinu, proto se Vám vždy vyplatí „talířkový test".. Přikládám alespoň malý seznam ovoce s vysokým obsahem pektinu. Jedná se o jablka, angrešt, hroznové víno, ostružiny a rybíz.
Doslazovat můžete fruktózou, různými rostlinnými sirupy nebo třeba třtinovým cukrem s vyšším obsahem melasy. Jistě víte, že každé z těchto sladidel si s sebou nese i svou, více či méně, výraznou chuť a tak je na Vás, jaké zvolíte a zda Vám tato chuť bude příjemná. Melasa je dobrým příkladem.
Do džemů či marmelád můžete také přidat citrónovou šťávu nebo kyselinu citrónovou. Dávají se nejen kvůli kyselejší chuti, ale také proto, že zajistí krásnou pestrou barvu marmelády a navíc ji pomohou také zakonzervovat. Ale pozor, příliš kyseliny, ať už z čerstvého citrónu nebo kyseliny citrónové ze sáčku může ničit pektin a i jeho želírovací funkci, což je dobré vědět.)
Ještě bych málem zapomněla. Nejlepší je na marmeládu ovoce sezónní a samozřejmě lokální, které je na vrcholu zralosti nebo dokonce lehce nedozrálé. Obsahuje pak totiž více pektinu i kyselin a konzistence je přirozeně hustější.)
Pokud chcete Váš džem povznést na vyšší úroveň, můžete vyzkoušet přidat nějaké další koření či bylinky. Já osobně mám ze všeho nejraději vanilku, ale vyzkoušela jsem také v meruňkové marmeládě povařit pár větviček rozmarýnu a výsledek je opravdu moc dobrý a nevšední. Pokud nechcete riskovat, přidejte infúzi chutí až po naplnění většiny sklenic. Jednoduše přidejte do zbytku džemu v hrnci požadovanou chuť, prohřejte a naplňte do sklenice. )
Přidávám seznam dalších ingrediencí, které by Vás mohly inspirovat: badyán, máta (extrakt nebo čerstvé listy, které před plněním do sklenic odstraníte), skořice, jasmín (extrakt), citrónová kůra, pomerančové květy (extrakt), portské či jiné dezertní víno, meduňka, kombinace hrušky a plodu černého bezu je také skvělá... V obchodě se pomalu rozšiřuje kolekce extraktů a esencí, vybíráme jen ty nejvyšší kvality a přírodního původu, tedy můžete zapátrat i v těchto chutích a vůních, jestli s Vámi nějaká bude rezonovat.