Dále bych Vám ráda vysvětlila, proč jsem u tohoto receptu vytvořila bezlepkovou i veganskou variantu. V poslední době, více než kdy jindy, dostávám mnoho dotazů, jak vařit bez lepku, bez laktózy, bez vajec,… Mnoho lidí má čím dál více dietetických omezení. Navíc jsem před pár dny dostala zprávu od mé dobré kamarádky Petry, že jejímu malému synovi bylo doporučeno po dobu několika dalších měsíců dodržovat všechna možná výživová omezení. Proto je tento recept věnovaný Štěpánkovii, který nyní nemůže lepek, vejce, mléčné výrobky,… Snad mu budou chutnat. :)
A k receptu bych už jen doplnila, že mák je ideální skladovat celý, nejlépe v lednici a namlít si jen potřebné množství, protože po narušení se rychle vytrácejí všechny cenné látky. K namletí skvěle poslouží jakýkoli blender.
Ve veganské verzi je rostlinné mléko, tedy si můžete vybrat, jaké použijete, zda mandlové, ovesné, sójové, konopné, rýžové,… Recept na domácí mandlové najdete tu.)
Také v této veganské verzi naleznete citrónovou šťávu, která příjemně okyselí těsto, je pak trošku více podobné kynutému, ale tato ingredience je volitelná a nepovinná. V pohankové verzi je kefír, který kyselou "kynutou" chuť dodá.
Jo a málem bych zapomněla na novinku! Jestli je všechno správně, měla by se Vám cover fotka hýbat! Hýbe? A líbí se Vám to? Jsou to takové moje první pokusy, tak prosím, buďte shovívaví, časem mi to jistě půjde lépe, chce to ještě hodně tréninku.)
V úplném závěru bych ráda doplnila pár informací o máku. Budu se snažit i do budoucna obohacovat recepty o zajímavé informace. Jak už jsem zmínila, maková semena jsou významným zdrojem vápníku, který je v něm obsažen daleko více než například v mléčných výrobcích, a proto jsou velmi důležitá pro udržování zdraví našich kostí a zubů, kdy pomáhají předcházet zubnímu kazu a osteoporóze. Skvěle se proto hodí i pro malé děti či těhotné a kojící ženy. Mák má také blahodárný vliv na naši nervovou soustavu, napomáhá například ke zlepšení naší paměti. V neposlední řadě nesmím zapomenout na bohaté zastoupení vitamínů a minerálů, které jsou v máku obsaženy. Týká se to především draslíku, hořčíku, fosforu, železa a vitamínu E. Díky bohatému obsahu vitamínů a minerálů má zázračné účinky na kvalitu naší pleti, vlasů i nehtů. V podobě makového oleje je díky obsaženým omega-3 a omega-6 mastným kyselinám vhodný k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Makový ojel má také uklidňující účinky a používá se v aromaterapii jako základní olej masáží například večer pro sklidnění dětí. Z máku lze rovněž vyrobit i mléko, které je zásadotvorné a působí tak proti překyselení organismu.