Na konci léta jsem dávala recept, který popisuje a vystihuje hlavní pravidla a zákonitosti, které je třeba dodržet, aby se Vám fritáty dařily a mohli jste si dovolit improvizovat při tvorbě vlastních kombinací. Tak přikládám tento manuál a také odkaz na Fritátu s cuketou a pekorínem a Jarní fritátu II..
Fritátový manuál
- Fritáta by neměla být příliš suchá, spíše mít střed více podobný pudinku. Také by neměla být příliš bez chuti, tak se zaměřte na nějakou hlavní výraznější chuť, kterou celou fritátu podtrhnete, například výraznější sýr nebo salám;
- Přidejte vždy nějakou mléčnou složku, jako je sladká smetana, zakysaná smetana, kefír nebo třeba mléko, ale vždy dbejte na to, abyste použili plnotučnou variantu, dodá totiž Vaší fritátě krémovost a chuť. Nízkotučné mléčné výrobky nikdy nekupuji a v podstatě pracovat s nimi je jako přidávat do receptury vodu.
- Když přemýšlíte, jakou sýrovou složku použijete, je mnoho možností a také efektů, jaké vyvolají. Já miluji roztavený sýr, tedy ráda přidám nějaké větší kousky nebo hoblinky sýru typu ementál, gruyer, gouda. Parmezán nebo třeba pecorino dodají více kořeněnou a silnější chuť. Pokud přidáte krémový sýr, jako je ricotta, vytvoříte spíše krémovou konzistenci, ale nebude mít kořenící funkci. V případě, že používáte spíše jednoduché čisté chutě v řadě ostatních ingrediencí, klidně si troufněte použít nějaký chuťově výraznější sýr. Například s modrou plísní nebo třeba kozí, záleží na tom, co máte rádi.
- Důležitý je také poměr vajec a mléčné složky. Přibližně by mělo odpovídat 40 ml na 1 vejce. Pokud použijete moc mléka, pravděpodobně ani pořádně struktura neztuhne a bude příliš tekutá. Pokud použijete příliš vajec, nebude fritáta uvnitř krémová, ale spíše jak míchaná vajíčka.
- Čerstvé zeleninové složky, které jsou příliš vodnaté a příliš dlouho trvá, než se uvaří jako třeba brambory či mají moc ostrou chuť za syrova, jako je cibule, je třeba nejprve prohnat pánví samostatně nebo povařit v případě brambor. Například houby předem lehce orestujte třeba s cibulkou, to samé platí o dýni nebo i této cuketě. Získáte tak navíc i lepší chuť.
- Poslední, na co je třeba si dát opravdu pozor, je sůl. Dříve se mi docela často stalo, že jsem fritátu přesolila. Je to kvůli sýru, který se během pečení či smažení rozváže a solí v sobě obsaženou působí na zbývající ingredience. Tedy směs lehce posolte nebo i opepřete, ale dejte pozor, aby to bylo akorát, v závislosti jaký sýr jste použili, zda není příliš slaný a ve výsledku by mohl celé dílo pokazit.
- Čerstvé bylinky jsou samozřejmě povoleny, vyberte takové, které skvěle pasují k ostatním ingrediencím a nechejte si část na posypání již hotové fritáty.
- Pokud máte k dispozici troubu, je na přípravu fritát ideální, ale na pánvi se dají připravit také.) Pro oba způsoby přípravy se skvěle hodí litinová pánev. Drží navíc dlouho teplotu, a tak můžete přemístit na stůl celou pánev o něco dříve s tím, že nevystydne a navíc se ještě lehce dodělá. Pro pečení v troubě si ji předehřejte na 175 °C a pečte přibližně 20 minut v závislosti na tom, jak silnou vrstvu máte. V principu by měla být lehce zlatá, měla by mít křupavé okraje, ale střed by měl být stále ještě měkký, trochu jako pudink, může se i podobně třepat.
Pokud budete dělat fritátu na pánvi, připravte si dva větší talíře, pomocí kterých bude třeba fritátu v půlce tepelné úpravy otočit. Bude to asi takto... Talíř položíte na pánev s fritátou, která má již zlaté okraje, přitisknete talíř na pánev a otočíte tak, aby ležela na talíři. Pak přiložíte druhý talíř na fritátu ležící na talíři syrovější stranou a celý proces otáčení zopakujete tak, že na druhém talíři bude ležet fritáta opět syrovější stranou vzhůru. Pak už jen stejným systémem spojíte tento talíř s pánví a tak bude konečně fritáta ležet tou syrovější stranou na pánvi. Pak už jen zbývá chvíli dále smažit, dokud nebude mít požadovanou konzistenci.)