Kaši jsem z pohanky dříve moc nedělala, protože trvá o něco déle, než kaše z ovesných vloček, ale v poslední době jsem často narazila na pohankové vločky. A tak jsem začala připravovat i tuhle kaši. Každopádně mám v záloze i recept na pohankovou kaši z celé pohanky a brzy ho plánuji taky sepsat a dát na blog.
Dole pod receptem najdete tipy, které se týkají hlavně ovocného rozvaru a karamelizovaných semínek nebo oříšků.
Recept jsem připravila ve spolupráci s Billa.
Pohanková kaše s ovocným rozvarem
13. března 2020
Domů většinou kupuji pohanku celou lupanou nebo lámanku. Dají se z nich dělat různá rizota a nebo se taky skvěle hodí do polévky. A protože je pohanka opravdu zdravá a celkem významná na složení některých látek, vložím vám sem text, který jsem psala u receptu na Pohanku s hlívou ústřičnou na bílém víně.
Něco málo o pohance a proč je dobré se ji naučit používat.
Pohanka se u nás začala pěstovat ve 12. století a v 16. století byla velmi populární potravinou. Jak víme, přivezli ji k nám kočovníci z Asie, kteří byli tehdy nazýváni Pohané. Na Slovensku Tataři, a tak se jí říká tatarka.) Je významným zdrojem rutinu, který léčí problémy s cévami, hemoroidy i křečovými žilami. Vhodná je také pro psychicky a fyzicky namáhané osoby. Posiluje imunitu a využívá se i při detoxikaci. Z pohledu makrobiotiky stahuje a vysušuje, proto se doporučuje konzumovat hlavně v zimě, kdy prohřívá organismus.
Nejdůležitější látka, kterou pohanka obsahuje je rutin (vitamin P), který podporuje vstřebávání vitamínu C a příznivě ovlivňuje naše cévy, stav krevních tepen a vůbec celý cévní systém, nejvíce je ho ovšem ve slupce, ale i tak ho semeno obsahuje dost. Ze slupek se i proto připravuje čaj.
Pohanka je také velkým zdrojem vlákniny, železa, draslíku, fosforu, mědi a vitaminu P, E a skupiny B.
Ingredience
Na kaši:
-
60 g pohankových vloček
-
300 ml vody, mléka, nebo rostlinného mléka
-
špetka soli
-
1 lžíce javorového sirupu
-
špetka mletého kardamomu
-
½ lžičky nastrouhaného zázvoru
-
(špetka mleté vanilky)
Na servírování:
-
2 lžičky oříškového másla nebo tahini
-
(plátek másla)
-
javorový sirup podle chuti
-
2 lžíce restovaných oříšků
-
ovocný rozvar (použila jsem hrst mražených višní)
Postup
Pohankové vločky dejte spolu se všemi ingrediencemi na kaši do menšího hrnce a zahřejte. Na nízký výkon pomalu vařte, až dokud kaše hezky nezhoustne na příjemnou konzistenci.
Ihned servírujte s kouskem másla, lžičkou oříškového másla, ovocným rozvarem a třeba i restovanými oříšky. Kaši můžete připravit i dopředu nebo skladovat pár dní v lednici.
Ovocný rozvar je skvělý na doplnění snad každé kaše. V zásadě stačí kousek snad jakéhokoli ovoce, který dáte na pánev a hezky prohřejete. K suššímu ovoci přidejte kousek másla. To šťavnaté zase naopak pustí šťávu, kterou je třeba zredukovat na konzistenci omáčky. Do rozvaru můžete přidat koření, špetku soli, u kyselejšího ovoce bude třeba lehce dosladit pár kapkami javorového sirupu. Také můžete kombinovat čerstvé méně sladké ovoce a doplnit o kousek marmelády.
Když restujete oříšky nebo semínka, v závěru přidejte špetku soli a trošku javorového sirupu. V rychlosti semínka v sirupu obalte, krátce ještě udržujte na střední výkon. Semínka přesuňte na talíř nebo kousek pečícího papíru a nechte vychladnout. Za pár minut se promění na krásně chrastící a křupavé zkaramelizované ozdoby každé kaše nebo třeba salátu.