Jelení kýta s góji a portským vínem
29. prosince 2013
Mám jednoho oblíbeného farmáře, který mě stále zásobuje skvělými kousky masa. Zamilovali jsme si u něj pštrosí maso a v poslední době mě motivuje k úpravě zvěřiny, která patří k tomu nejzdravějšímu. Obecně a ve zkratce, maso má vysoký podíl bílkovin a malý podíl tuku, přičemž tuk je s vysokým podílem nenasycených mastných kyselin. Tedy zvěřina je dietní a zdravá. Kvalita života a porážka, pokud proběhla v souladu s mysliveckými zásadami, se těžko srovnává s jinými hospodářskými zvířaty.
Abych se vyhnula knedlíkům, zvolila jsem jako přílohu zapékané bramborové plátky s petrželí a celerem. Jak už mě znáte, snažím se nacházet stále trochu zdravější a o nic méně chutné alternativy, ale rozumím, že takový karlovarský knedlík je k tomuto jídlu perfektní.
Špikování a nakládání masa není žádná kulinářská novinka. Snažíme se tím dosáhnou co nejkřehčí a šťavnaté pečeně. Špikovat můžete špekem i slaninou. Zanechaný chuťový otisk se tedy bude trochu lišit. Já jsem použila pancettu.
A ještě Vám musím vysvětlit tu kustovnici čínskou (Góji). Měla jsem ji prostě doma, ve snaze zapojit ji do našeho jídelníčku, protože jsem nemohla nepodlehnout, jak na mě stále někde červeně zářila z regálů a pěla ódy na své zdravé přednosti. Myslím si, že ve své podstatě je ne jen podobná šípku navenek, ale i uvnitř. Podobají se vysokým obsahem vitamínu C, betakarotenem, pozitivním vlivem na sexualitu, vysokým obsahem mnoha dalších vitamínů a minerálů, stimulací imunitního systému, .. Kustovnice, nebo-li góji, je významným lékem čínské medicíny. Blahodárně působí na játra, ledviny a cévní systém.
Málem bych zapomněla popsat, jak se Góji osvědčila. Nečekala jsem, že to dopadne zle, ale byla jsem opravdu překvapená, jak moc dobré to bylo. Už ke konci pečení, úžasná ovocná vůně předesílala, že je vše více než na dobré cestě. Škoda, že zatím nemohu touto cestou sdílet i chutě a vůně, protože by to u takovýchto exotických ingrediencí stálo za to.
Nemáte-li kustovnici po ruce, použijte šípky a trochu je doslaďte, šípkovou marmeládu a nebo také zaexperimentujte a vyzkoušejte jinou sladko-kyselou marmeládu, jako například višňovou nebo rakytníkovou. Bude to určitě perfektní a docela se těším na nějaký Váš report a osobní zkušenosti.
Ingredience
-
Na pečeni:
-
1 kg jelení kýty
-
10 kuliček nového koření
-
10 kuliček jalovce
-
1 bobkový list
-
celá skořice
-
100 g másla
-
100 g slaniny nebo špeku
-
2 dcl portského vína
-
2 střední mrkve
-
1 petržel
-
50 g celeru
-
1 větší cibule
-
1 bio citrón
-
hrst kustovnice čínské (Góji)
-
1 lžíce třtinového cukru
-
mořská sůl
-
čerstvě mletý pepř
-
Na přílohu:
-
500 g brambor
-
250 g kořenové petržele
-
250 g bulvy celeru
-
80 g parmezánu
-
250 ml sladké smetany
-
máslo na vymazání
-
2 snítky čerstvého tymiánu
-
mořská sůl
Postup
Cibuli a všechnu kořenovou zeleninu si očistěte a nakrájejte na malé kostičky. Na pánvi rozpusťte máslo a na něm pomalu orestujte všechnu zeleninu spolu s kořením, které jste v hmoždíři nadrtili. Skořici drtit samozřejmě nemusíte, tu přihoďte do pánve celou. Mírně restujte alespoň 10 minut a přidejte lžíci třtinového cukru. Promíchejte a nechte zkaramelizovat. Na závěr přidejte šťávu z jednoho bio citrónu, tenké plátky kůry, jen žlutou část, z půlky citrónu a 1 dcl portského vína.