Mám ráda tu vlhkou, vláčnou konzistenci po dlouhém pomalém pečení. Také kombinaci koření a navíc se ve výsledku vše krásně snoubí s hruškami.
Mám tu jen jednu poznámku, a to hlavně pro ty, co nejsou příliš zvyklí pracovat s melasou. Tu seženete v obchodech se zdravou výživou. Je to hustý sirup, vznikající jako vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru. Čím tmavší cukr je, tím více melasy obsahuje. Samotná melasa je k dostání více čí méně tmavá a silná. Chuťově se může blížit pendreku, ale v koláči se příjemně chuť rozleží. Pokud by vás to mělo odradit, můžete její část v receptu, nahradit medem.
Zajímavé je, že melasa obsahuje všechno, co je v cukrové třtině pro náš organizmus zdravé a prospěšné, přitom je to v podstatě odpad. Stručný výčet pozitiv si neodpustím.)
Obsahuje vitamín A, B, D, vápník, hořčík, fosfor, sodík, železo, draslík, zinek, chróm, měď, glukózu, sacharidy, nenasycené kyseliny, enzymy. Dokonce pomáhá ne jen jako prevence, ale i při léčbě onkologických onemocnění. Pozitivně působí na nervový systém, klouby, kosti, posiluje obranyschopnost, upravuje krevní tlak a trávicí potíže (obzvlášť zácpu), pomáhá léčit kožní onemocnění, čistí organizmus, napomáhá hojení, brání vzniku křečových žil, podporuje činnost lymfatického systému, …
Dalo by se říci všelék. Doporučuje se užívat 2 kávové lžičky denně jako prevence a v časech oslabení 4-5 lžiček na den, následně zapít vodou. Můžete si také melasou potírat kůži, pro podporu hojení nebo ji dokonce využít jako pleťovou masku.)
Pro pekaře a pekařky, melasa se přidává například do kornspitze, dodává karamelovou barvu a chuť.