Ještě bych Vám ráda nabídla další drobné tipy, které pomohou leccos usnadnit či vylepšit. Například nepřepracovávejte těsto, stejně jako je tomu u muffinů nebo lívanečků, míchejte jen tak dlouho, aby se všechny ingredience propojily, ale není potřeba těsto jakkoli dlouze šlehat či propracovávat, výsledek je pak jen hutnější. A ještě si dovolím jeden malý trik. Pokud nemáte vaflovač přímo umístěný na jídelním stole a vafličky necestují horké a čerstvé přímo na talíř, tak doporučuji předehřát troubu třeba i na 100 °C a hotové vafle tam zatím uložit, než bude celá várka hotová. Poté si mohou všichni pochutnat na teplých, čerstvých a křupavých vaflích najednou.)
Vafle z jogurtového těsta
22. února 2016
Už před delší dobou jsem zveřejnila recept na tradiční belgické vafle z Bruselu, které jsou jednoduše úžasné a opravdu klasické, připravované jsou totiž z kynutého těsta. Další recept na úžasné vafle z kynutého těsta, který mám pro Vás připravený také delší dobu, je recept na belgické vafle z Liege. Tyto vafle jsou svou konzistencí poněkud hustější než bruselské vafle a do těsta jsou přidávány cukrové perly. Oba tyto recepty jsou ale časově náročnější, a proto jsem dlouhou dobu pátrala po skvělém receptu na vafle, které prostě jen tak spontánně budete moci udělat k snídani i třeba ve všední den bez velkých plánování či příprav.
A už jsou tu! Základ těsta je z klasického jogurtu, který se skvěle osvědčuje i v mnoha jiných receptech, protože dodá vláčnost a příjemnou chuť, možná v tomto i trochu napodobí chuť kynutého těsta. Další klíčovou ingrediencí je kukuřičný škrob, ten zajistí křupavou tenoučkou kůrku a dokonalou křehkost!
Ingredience
Ingredience na těsto
-
300 g bílého jogurtu (nejraději používám holandii či domácí, tedy plnotučné jogurty)
-
2 šťastná vejce
-
60 g javorového sirupu nebo jiného alternativního sladidla
-
100 g rozpuštěného, ne horkého, másla
-
Koupit
1 lžička mleté vanilky
-
Koupit
(1/2 lžičky skořice)
-
1/2 lžičky mořské soli
-
1/2 lžičky sody na pečení
-
Koupit
2 lžičky kypřícího prášku z vinného kamene
-
30 g kukuřičného škrobu (maizeny)
-
100 g celozrnné špaldové či pšeničné mouky
-
80 g hladké pšeničné mouky
-
Koupit
(2 lžíce chia semínek)
Ingredience na servírování
-
šlehačka ze sladké smetany či alternativní rostlinné smetany
-
Koupit
čokoládová poleva (horké mléko a v něm rozpuštěná kvalitní čokoláda)
-
čerstvé ovoce
Postup
Do střední mísy dejte jogurt, vejce, javorový sirup nebo například rýžový či datlový (který sice obarví těsto, ale patří k těm zdravějším sladidlům). Přidejte také vanilku, sůl a popřípadě skořici a chia semínka. Nebojte se ozvláštnit těsto například i kůrou z citrónu nebo nějakým extraktem. V druhé misce smíchejte obě mouky, kukuřičný škrob, prášek do pečiva a sodu. Nyní můžete obě směsi pomocí metličky propojit dohromady a navíc přimíchat rozpuštěné máslo.
Zapněte vaflovač a rozehřejte jej na vysoký výkon. Když jsou plotýnky nahřáté, lehce je vymažte tukem. Mně se nejlépe osvědčuje sprej na vymazávání pro jeho obsah kvalitních tuků, které se přepalují až při vysokých teplotách a také pro jeho praktičnost, ale můžete použít třeba i pírko a trochu kvalitního oleje, přepuštěného másla či sádla.) Teď už zbývá jen nalít těsto, postačí zdánlivě poloviční množství, než je objem hotové vafle, musíte počítat s tím, že dvojnásobně nabyde.
Hotové vafle jsou nejlepší ještě teplé a já je osobně, možná i z nostalgických důvodů, miluju nejvíc se šlehačkou a čokoládou doplněné o čerstvé ovoce. Skvělé jsou však s čímkoli, například s nějakým ovocným přelivem, třeba z višní či jablek.